Dobrinj je grad na otoku Krku. S manje od 2000 stanovnika, prilično je mali, ali ima mnogo za ponuditi. Postoje arheološka i prirodna čuda za vidjeti oko njega. Ako vam nakon šetnje treba mir i tišina, mali grad je najbolje mjesto za opuštanje.

Povijest Dobrinja

Sudeći prema arheološkim nalazištima na obalama uvale Soline i na području Gostinjca, ovo je područje bilo naseljeno još u rimsko doba. Pretpostavlja se da su već u to vrijeme postojale solane na području Melina.

U novije vrijeme se provode istraživanja u uvali sv. Petra na sjeverozapadnoj strani uvale Soline na čijem su području pronađeni ostaci rimske keramike i antičke luke. Međutim, nekoliko mjesta ukazuje na prisutnost Ilira. Tvrđava Zagrajini kod Karsa, Gradišće kod Dobrinja i sam Dobrinj podignuti su na mjestu nekadašnjeg ilirskog naselja.

Ime Dobrinj se prvi put spominje u Darovnici slavnog Dragoslava, pisanoj na hrvatskom i glagoljici od 1. siječnja 1100. godine.

Tijekom srednjeg vijeka Dobrinj je bio jedno od najvažnijih središta glagoljaške kulture. Kao i cijeli otok, bio je pod vlašću moćne obitelji Frankopana.

Godine 1480. Mletačka Republika okupirala je cijeli otok Krk i njime vladala do 1797. godine, nakon čega je više puta prelazio pod austrijsku, francusku i opet austrijsku vlast, koja je trajala sve do nestanka Austro-Ugarske Monarhije krajem Prvog svjetskog rata 1918.

Što posjetiti u Dobrinju?

Oko grada ima dosta rimskih i ilirskih ostataka. Također možete posjetiti ostatke antičke solane.

Dvije crkve datiraju iz 12. stoljeća, crkva sv. Vida i crkva sv. Stjepana.

Također možete posjetiti dvije etnografske zbirke. Ona od obitelji Barbalić brižno je prikupljena za očuvanje etnografske ostavštine otoka Krka.

Nezaobilazna je galerija Infeld. Obitelj Infeld bila je jedan od najvećih kolekcionara umjetnina na svijetu. Peter Infeld iz Beča kupio je i obnovio staru, veliku kuću u samom središtu Dobrinja u kojoj se na više od 400 m2 održavaju izložbe poznatih umjetnika.

U blizini crkve sv. Antona nalazi se i muzej sa zbirkom sakralnih artefakata.

Špilja Biserujka

Špilja Biserujka je prirodno čudo koje čeka da ga otkriju avanturisti i ljubitelji prirode. Ova zadivljujuća špilja je destinacija koju morate posjetiti i vidjeti njene zapanjujuće geološke formacije.

Smještena u blizini sela Rudine na sjevernoj obali otoka Krka, špilja Biserujka odavno je popularna atrakcija za turiste koji žele istražiti njezine tajanstvene dubine. Špilja je nastala tijekom milijuna godina kroz polaganu eroziju vapnenačkih stijena, što je rezultiralo nizom zamršenih prolaza, komora i stalaktita koji stvaraju nadrealno ozračje.

Pri ulasku u špilju posjetitelje dočekuje hladno i vlažno okruženje, a zvuk kapanja vode odzvanja od zidova. Slabo osvijetljeni prolazi vode dublje u špilju, otkrivajući niz zadivljujućih kamenih formacija koje su oblikovale sile prirode tijekom tisućljeća. Stalaktiti vise sa stropa poput svjetlucavih lustera, dok se stalagmiti uzdižu s poda špilje poput zaleđenih slapova, stvarajući doista čaroban ambijent.

Jedno od najfascinantnijih obilježja špilje Biserujka je podzemno jezero koje se nalazi na njenoj najnižoj točki. Kristalno čista voda odražava okolne formacije stijena, stvarajući površinu sličnu zrcalu koja špilji daje očaravajuću privlačnost. Posjetitelji mogu odvojiti trenutak za sjedenje uz jezero i diviti se prirodnoj ljepoti koja ih okružuje.

Osim zapanjujuće prirodne ljepote, špilja Biserujka ima i bogatu povijest koja čeka da bude otkrivena. Legenda kaže da je špilja nekoć korištena kao skrovište za lokalne razbojnike i odmetnike, koji su tražili utočište u njezinim labirintskim prolazima kako bi izbjegli zarobljavanje. Danas posjetitelji mogu saznati više o povijesti špilje putem vođenih obilazaka koji nude uvid u njezin geološki značaj i kulturnu baštinu.

Nije ni čudo što je špilja Biserujka jedna od najposjećenijih špilja u Hrvatskoj.

Ljeto u Dobrinju

Iako Dobrinj nije baš na obali, do prekrasnih plaža je potrebna samo kratka vožnja. Rt Šilo s autokampom opremljen je svime što vam je potrebno. Pitoreskna uvala Soline jedna je od najpoznatijih na otoku.

Jedna od plaža u blizini Dobrinja poznata je po ljekovitom blatu. Ljudi ovdje dolaze kako bi se riješili boli te omekšali i zagladili svoju kožu.

Ako ste više zainteresirani za šetnju, u okolici su mnoga stara sela, poput Krasa, Gabonjina, Gostinjca, Polja, Hlape ili Sužana, u kojima je vrijeme stalo.

Stipanja

Najznačajniji događaj u Dobrinju je Stipanja, proslava sv. Stjepana, zaštitnika grada. Održava se svakog 3. kolovoza.

Stipanja počinje jutarnjom staroslavenskom koncelebriranom misom, nastavlja se popodnevnim folklorom na trgu, a navečer pučkom feštom.

Tradicija nije prekinuta ni u ratnim godinama. Dana 3. kolovoza 1944. okupator je ušao u Dobrinj usred pučkog veselja i nekoliko nevinih mještana zatvorio u zvonik. U strašnoj eksploziji rano ujutro sljedećeg dana poginuli su mladi 16-godišnji harmonikaš Ivica Brusić, Josip Variola i Anton Variola. Zvonik je gotovo u potpunosti srušen i kasnije postupno obnavljan.

Zaključak

Dobrinj je za one koji traže mir i tišinu, kulturu i baštinu. Uz okolna mjesta, Dobrinj nudi drugačiji odmor. Svako selo ima svoj jedinstveni šarm i slavi svoje svece zaštitnike u različito vrijeme. Za pretpostaviti je da ćete se u Dobrinju dobro zabaviti.